Komunikacja
Dlaczego jest ważna
w fotografii?

Każde zdjęcie zawiera przekaz. Kiedy fotografujemy ludzi są to dwie informacje. Pierwsza jest to Twój stosunek do fotografowanej osoby. Druga to informacja dla odbiorcy.

Wynik Twojej pracy będzie w znacznym stopniu zależeć od tego jak efektywnie porozumiewasz się. Jest to współpraca pomiędzy fotografem a modelem lub modelką oparta na zaufaniu i wzajemnym zrozumieniu.

Czasem zdarza się, że osoby o interesującej urodzie nie mają dobrych zdjęć i to nie dlatego, że nie są fotogeniczne. Zazwyczaj nie spotkali jeszcze fotografa z odpowiednimi umiejętnościami i talentem. Podczas ostatniej sesji w Quito, stolicy Ekwadoru całą komunikację z modelką oparłam na zasadach opisanych poniżej. Po sesji Alexandra powiedziała, że były to jej najlepsze zdjęcia!

Wypróbuj nasze 3 proste zasady opowiadające o tym jak fotografować ludzi.

Na prawdę Warto!

Udostepnij na

 

1. Przedstaw swój pomysł

Jest bardzo ważne aby już na samym początku zakomunikować jakiego typu zdjęcia będziecie robić. Kiedy zaprosiłam na sesję Aleksandrę, musiała ona podjąć decyzję, czy będzie chciała być częścią realizowanego projektu. Właśnie dlatego musisz opisać swój pomysł, oczekiwany efekt i ekspresje, które będziesz chciał uchwycić. Im więcej szczegółów, tym lepiej twoje modelka będzie przygotowana do sesji. Opowiedz w jakich miejscach będziecie robić zdjęcia. Pokaż przykłady zawierające podobne prace z Twojego portfolio lub linki do fotografii innych artystów. Zazwyczaj graficzne przykłady są bardziej efektywne niż sam opis słowny.

Dobrze jest też zapytać modelkę, jaka jest jej wizja sesji? Nawet jeśli jest to Twój projekt autorski, modelka może mieć pomysł na zdjęcie, które wpasuje się w tematykę. Taka wymiana zdań zwiększy również wzajemne zrozumienie, co doprowadzi do owocnej sesji.

Kolejną rzeczą wartą przedyskutowania jest rodzaj ubrań i makijaż. Czy powinien być wyrazisty czy raczej prosty? Czy Twoja wizja zdjęć opiera się na konkretnych kolorach lub materiałach? Im więcej podasz szczegółów tym większe prawdopodobieństwo sukcesu. Nawet jeśli zamierzasz współpracować z makijażystką i stylistką lepiej jest przedstawić szczegóły zanim zaczniecie fotografować. Nie chcesz doprowadzić do sytuacji w której Twoja modelka będzie się czuła niekomfortowo. Często jest to widoczne później na fotografiach zwłaszcza w wyrazie twarzy.

2. Zrób dobre pierwsze wrażenie

Kiedy fotograf i modelka zgodzą się co do pomysłu na sesję, następnym krokiem jest ustalenie daty i miejsca spotkania. Jeśli zamierzacie fotografować w plenerze, powinno to być miejsce publiczne, takie jak plac lub wejście do parku. Twoja modelka nie powinna obawiać się przybycia. Nie zapomnij także wymienić się numerami telefonów. Przydadzą się w razie problemów z dotarciem lub odnalezieniem się.

Dobrą praktyką jest odwiedzenie miejsca, gdzie będziecie fotografować jeszcze przed sesją i zrobienie wstępnego planu. Improwizacja także może przynieść dobre efekty, jednakże kilka gotowych pomysłów na zdjęcia wraz z odpowiednimi dla nich miejscami, da Ci dobry start.

Kiedy Twoja modelka przybędzie, pamiętaj że bardzo ważne jest pierwsze wrażenie. Zaledwie 3 pierwsze sekundy decydują o tym, jak odbieramy nowo poznaną osobę. Dlatego też, kiedy będziesz się przedstawiał bądź naturalny i pamiętaj o uśmiechu. Warto wdać się w krótka rozmowa zanim zaczniecie fotografować, w ten sposób będziecie mogli się trochę poznać. Jeśli w pobliżu jest zaś jakaś kawiarnia, możecie zatrzymać się na herbatę lub kawę, atmosfera sesji będzie bardziej luźna.

3. Zbuduj zaufanie

Nie oczekuj wymyślnych póz już na samym początku sesji. Pierwsze ujęcia potraktuj jako fotografie testowe. Wykonaj kilka prostych zdjęć z różnych kątów aby sprawdzić, które ujmują modelkę najlepiej.

Kiedy zaś uda Ci się uchwycić coś dobrego, pokaż właśnie to ujęcie modelce. W ten sposób zbudujesz wzajemne zaufanie i lepsze zrozumienie czego poszukujecie.

Po pewnym czasie Twoja modelka zacznie czuć się komfortowo, wtedy możecie zacząć realizować bardziej skomplikowane pomysły. Możesz je opisać słowami, pokazując pozę na sobie lub na podstawie wcześniejszych ujęć. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie dotykać modelki. Może to zepsuć całą sesję jeśli zacznie się czuć niekomfortowo. Jeśli opis graficzny lub słowny nie wystarcza możesz dać jej specyficzne zadanie do wykonania lub opowiedzieć kawał. Wtedy to obserwując jej naturalne zachowanie, kiedy zobaczysz Twoje ujęcie... uchwyć je!

Jeśli wszystko potoczy się zgodnie z planem, otrzymasz świetne ujęcia i Twoja modelka będzie z nich dumna, tak jak na fotografiach poniżej!

 

Zdjęcie obrazujące Komunikację - Portret Aleksandy

Zdjęcie obrazujące Komunikację - Portret Aleksandy

Zdjęcie obrazujące Komunikację - Portret Aleksandy

Zdjęcie obrazujące Komunikację - Portret Aleksandy

Zdjęcie obrazujące Komunikację - Portret Aleksandy

Zdjęcie obrazujące Komunikację - Portret Aleksandy

Zdjęcie obrazujące Komunikację - Portret Aleksandy

Zdjęcie obrazujące Komunikację - Portret Aleksandy

Communication Image - Portrait of Alexandra

Portrety Aleksandry są częścią realizowanego przez nas projektu fotograficznego  Odcienie Duszy [Street-Glam] i zostały wykonane na starówce w Quito, stolicy Ekwadoru.


Obecnie poszukujemy modelek do projektu, którego fotografie odzwierciedlają relację mieszkańców z miastami w których żyją.


Zdjęcie obrazujące Komunikację - Portret Aleksandy

 

Dowiedz się więcej o naszych aktualnych projektach i skontaktuj się z nami!

A jakie są Twoje doświadczenia zdobyte w trakcie fotografowania lub pozowania?
Czy mile wspominasz ostatnią sesję?

 

Udostepnij na

 

Zdjęcie obrazujące Komunikację - Portret Aleksandy