Bezpieczeństwo
w Ekwadorze
10 Prostych Zasad!

Quito - stolica Ekwadoru, mieszcząca się w Andach na wysokości ponad 2 800 m. n. p. m., gdzie mimo szerokości równikowej, temperatury osiągają zaledwie 19 stopni w dzień i 9 w nocy.

Jak przetrwać w mieście z ponad 2 600 000 mieszkańcami?

Kiedy mieszkałam w Quito, męczyła mnie ciągła świadomość o możliwości bycia obrabowanym. Każdy z moich przyjaciół mieszkających tutaj był kilka razy w życiu okradziony: w autobusie, taksówkach, wliczając w to grabież mieszkania! Jednak najbardziej zaskakujące jest to, że Ekwador jest nieustannie reklamowany jako idealne miejsce na emeryturę. Może to być prawą, jednakże nie w stolicy!

Mieszkając tutaj musiałam poświęcić część mojej wolności, w imię bycia bezpieczną. Przestałam biegać po godzinie 18, ubierać ładne ubrania i biżuterię, wychodzić wieczorami samemu, a nieraz musiałam korzystać z taksówek w celu uniknięcia niebezpieczeństwa!

Zapoznaj się z naszymi prostymi 10'ma zasadami, które pomogą Ci uniknąć rabunku, a może nawet i śmierci; wraz z foto-reportażem, który jest częścią projektu "Ecuador in Real Life".

Udostepnij na

 

Zdjęcie, Bezpieczeństwo w Quito - Stare Miasto

 

1. Wtop się w Otoczenie

Pierwsza i najważniejsza zasada! Im mniej się wyróżniasz, tym mniej przyciągasz uwagę przestępców.

A więc, spódnice i sukienki są fajne, ale w stolicy króluje dżins i kolor czarny. Mimo iż wydaje się być za ciepło na takie ubranie, warto się poświęcić i przywdziać jakieś cienkie spodnie. Zapomnij o biżuterii i markowych zegarkach... Tutaj i tak nikt ich nie nosi! Blond włosy są piękne, ale lepiej zasłoń je czapką z daszkiem, a niebieskie oczy schowaj za okularami przeciwsłonecznymi, skoro i tak razi słońce. Poza tym warto się trochę opalić, gdyż śniada cera przyciąga pogwizdywaczy ... W przeciwnym razie będziesz musiała się przyzwyczaić do niewybrednych komentarzy!

Jednakże pamiętaj, że nie wyróżniając się z tłumu, nie będziesz również przyciągać uwagi przestępców, którzy kochają obcokrajowców.

2. I-Phone

I-Phone jest na topie w USA i Europie, ale tutaj mało kogo na niego stać. Najlepiej zaopatrz się w jakiś tańszy model, a I-Phona zostaw w domu albo sprzedaj! W ten sposób unikniesz rabunku podczas korzystania z telefonu na ulicy. Znane są również przypadki, kiedy to przestępcy śledzą osoby posiadające właśnie I-Phony aby ich okraść przy nadarzającej się okazji!

3.Aparat Fotograficzny

Jeśli posiadasz lustrzankę cyfrową lub aparat z dużym obiektywem, schowaj go najlepiej do plastikowej siatki na zakupy. Duża torba na aparat, na pewno przyciągnie uwagę osób chcących dokonać "bezzwrotnej pożyczki" twojego sprzętu! Również uważaj gdzie z niego korzystasz oraz pamiętaj, że zawsze może ktoś Ci wyrwać go z ręki, albo zażądać aparatu kilka przecznic dalej!

4. Mieszkanie

Nigdy nie zostawiaj cennych rzeczy na widoku i pamiętaj, że czasem ich wartość możesz odkryć wartość dopiero gdy je stracisz... Tutaj nawet suszące się pranie może być atrakcyjne dla Twoich sąsiadów, którzy z chęcią by z nich skorzystali na zasadach "Open Source". Dlatego też zawsze chowaj je na noc do domu. Jeśli zaś planujesz kilkudniowy wyjazd, nie zostawiaj żadnych cennych rzeczy widocznych przez okno. No chyba, że mieszkasz w zamkniętej dzielnicy z monitoringiem, ochroną i elektrycznym ogrodzeniem!

5. Samochód

Każdy wie, że nie zostawia się cennych rzeczy w samochodzie! Jednakże tutaj musisz również zamknąć drzwi od wewnątrz zaraz po wejściu, a cenne rzeczy jak laptop czy aparat lepiej ukryć pomiędzy starymi ubraniami. Podczas jazdy miej oczy naokoło głowy, gdyż w Ekwadorze pierwszeństwo zazwyczaj ma największe auto na drodze. Ponadto w niektórych regionach lepiej nie pojawiać się po zmierzchu, ponieważ zdarzają się rabunki przy użyciu broni palnej!

6. Autobus

Rabunki w autobusie to tutaj codzienność! Dlatego też nigdy nie siadaj z tyłu autobusu, gdyż jest to miejsce umiłowane przez przestępców! Najlepiej zostań zaraz przy kierowcy i trzymaj rękę na torebce lub plecaku. Miej wszystkie swoje rzeczy przy sobie jednocześnie zachowując zrelaksowaną postawę! Jeśli będziesz w stresie, tylko pogorszysz sytuację, przyciągając niechciane spojrzenia!

7. Taksówki

No cóż, rabunki zdarzają się nawet w Taksówkach i szczególnie narażeni na to są obcokrajowcy! Czasem, a może nawet często, zdarza się taksówkarz, który ma znajomych przestępców i jak tylko nadarzy się okazja pozwala im się dosiąść, by mogli Ciebie okraść! Wszystko oczywiście jest upozorowane na przypadek... Taksówkarz przecież i tak się wykpi! Dlatego też wsiadaj tylko do Taksówek z monitoringiem posiadających kamerę w prawym rogu i zamknij drzwi od środka zaraz po wejściu. Dobrym sposobem jest również wysłanie znajomemu wiadomości z numerem Taksówkarza, jednocześnie informując go o tym! Ponadto Easy-Taxi jest znane z wysokiej jakości usług.

8. Wieczorem

Nigdy nie wracaj samemu pieszo z imprezy! Nawet jeśli masz do przejścia tylko kilka przecznic, lepiej skorzystaj ze sprawdzonej Taksówki! Również nie warto ufać życzliwości nowo poznanych przyjaciół, zwłaszcza jeśli jesteś po paru głębszych i oferują Ci podrzucenie do domu!

9. Pewność Siebie

Mimo wysokiego zagrożenia rabunkiem, należy zachować zdecydowaną postawę na ulicy! Gdy widzisz podejrzane osoby idące w Twoim kierunku, najlepiej przejdź na drugą stronę unikając konfrontacji. Jeśli zaś nie masz takiej możliwości, miń ich zdecydowanym krokiem posyłając wrogie spojrzenie!

10. Nie warto walczyć o I-Phona!

Jeśli już dojdzie do rabunku, pamiętaj twoje życie jest więcej warte niż telefon czy portfel. Tutaj nieraz zdarzają się zabójstwa na tle rabunkowym, a wykrywalność przestępców jest znikoma!


A więc, jak wygląda życie w Quito?
Zobacz nasz foto-reportaż!

 

Zdjęcie, Bezpieczeństwo w Quito - Ogrodzenia

"To nie więzienie, tak wyglądają elektryczne ogrodzenia", tutaj jest to konieczność!

 

Zdjęcie, Bezpieczeństwo w Quito - Stare Miasto

"Quito - Stare Miasto", w tle widać początek najbardziej niebezpiecznej dzielnicy w mieście... Panecillo!

 

Zdjęcie, Bezpieczeństwo w Quito - Stare Miasto

"Wyczyszczę Pani buty za dolara!". W Ekwadorze zdarza się, że to ulica jest szkołą dla dzieci.

 

Zdjęcie, Bezpieczeństwo w Quito - Trzęsienie Ziemi

"Małe trzęsienia ziemi są częstym zjawiskiem w Ekwadorze", zazwyczaj powodują unoszenie się pyłów.

 

Zdjęcie, Bezpieczeństwo w Quito - Deszcz

"W trakcie pory deszczowej, ulewy są nagłe", jednakże nie trwają długo.
Najczęściej pada jedynie w porach wieczornych.